ژئوسل

 

ژئوسل یکی از انواع ژئوسینتتیک ها از جنس پلی اتیلن سنگین میباشد که داری ساختار لانه زنبوری ( یا لوزی شکل ) و به شکل آکاردئونی ( فنری و قابل باز و بسته شدن و در نتیجه تسهیل در حمل و نقل ) می باشد.
کاربرد عمده ژئوسل ها نگهداری و پایداری خاک، کنترل فرسایش و رفع مشکلات نگهداری خاک است.
بکارگیری ژئوسل سوراخ دار هدایت آبهای احتمالی موجود را امکان پذیر و موجب عدم جمع شدگی در داخل شبکه ها می گردد.

کاربردها
نگهداری و پایداری خاک
کنترل فرسایش
رفع مشکلات نگهداری خاک

حفاظت شیب: ساختار سه بعدی محصول و خصوصیات نگهداری خاک موجب جلوگیری از شستگی خاک در اثر جریانات آبهای سطحی می گردد.
حفاظت کانال: با بکار گیری این محصول امکان حفاظت سطوح شیبدار کانال ها و ایجاد پوشش گیاهی در بستر حوضچه های تگهداری آب فراهم می آید.
ایجاد پوشش گیاهی بر روی سطوح سنگی و شیب های تند

ایجاد خاک مسلح: سلول های ژئوسل چبه دلیل قابلیت محصور کنندگی سبب می شوند توده خاک محصور شده، بار وارده را به لایه های زیرین توزیع کرده و در نتیجه سبب کاهش فشار وارده به لایه های زیرین خود می شوند.

دیوار حائل: ژئوسل در دیوار حائل هم به عنوان حائل و هم به عنوان مسلح کننده عمل می کند. سلول ها نتنها خاک را در محل حفظ می کنند بلکه فرایند زهکشی را هم میسر می سازند. بکار گیری ژئوسل در ساخت دیوار حائل سبب ایجاد یک دیوار انعطاف پذیر با دوام بالا با قابلیت رشد گیاهان می گردد.

مخازن و محل های دفن زباله: ژئوسل با محافظت از پوشش ژئوممبران، ضمن تثبیت خاک به محافظت از شیب های محل های دفن زباله نیز می پردازد. ژئوسل همراه با بتن یک سطح قابل انعطاف ایجاد کرده که در مقابل جابجایی های کوچک بستر منعطف بوده و از ایجاد ترک در سازه جلوگیری می کند.

شرکت آرسام بنا تولید کننده انواع ژئوسل افتخار داشته طی دو دهه گذشته محصولات خود را به پروژه های بزرگ و کوچک کشور ارائه دهد. ژئوسل های تولیدی این شرکت ، همگی طبق استانداردهای بین المللی حاکم بر صنعت پلاستیک تولید و عرضه می گردند.