ژئودرین یا دیمپل شیت

 

آب یکی از مخرب ترین عوامل طبیعی تخریب سازه ها می باشد که در صورت عدم کنترل آبهای زیر سطحی در صورت برخورد آن با پی ساختمان خسارت های فراوانی به ساختمان وارد میشود.بنابراین با استفاده از یک زهکش مناسب میتوان از بروز هرگونه خسارتی جلوگیری کرد.

ژئودرین در حقیقت نوعی ژئوکامپوزیت است متشکل از یک مغزه مشبک از جنس پی اتیلن سنگین که می تواند به همراه لایه هایی از ژئوتکستایل در یک سمت یا هر دو سمت تولید می شود.

این محصولات با توجه خصوصیات منحصر به فرد خود، استفاده وسیعی در صنعت ساختمان و زهکشی پیدا کرده است.

 

مزایا:

مقاومت فشاری بالا

مقاومت در بازه دمایی وسیع

ضخامت کم

ظرفیت بالای هدایت آب

وزن کم

عمر طولانی

صرفه اقتصادی

انعطاف پذیری

سرعت عمل در نصب

راحتی حمل و نقل

 

انواع ژئودرین ها :

دیمپل شیت ( شانه تخم مرغی )

ورق دیمپل شیت از یک لایه پلیمری HDPE تشکیل شده که می تواند به همراه یک لایه ژئوتکستایل عملکرد خوبی در زهکشی داشته باشد.

کانال های موجود در بین برآمدگی های لایه سبب سهولت جریان آب و انتقال آب از محیط خاک اطراف به داخل لایه و در نتیجه تسریع عمل زهکشی آب از محیط اطراف و نهایتا هدایت آن به کانال های زهکش می شود و در عین حال وجود لایه پلی اتیلن مانع از انتقال آب از محل زهکشی به محیط پشت آن می شود.

کاربرد ها :

زهکشی فونداسیون

زهکشی بام

زهکشی دیواره تونل ها و ...

نصب آسان و سریع و براساس استاندارد ، عمر طولانی ، استحکام فشاری مناسب و همچنین بدلیل دارا بودن آج ظرفیت بالایی در گذر دهی آبهای زیر سطحی دارد.

 

زهکش سه بعدی (CVF )

جنس این مواد از پلیمر بوده که عوامل طبیعی هیچگونه تاثیری بر روی آن ندارد. ضخامت کم این پانل ها ( 3cm ) باعث کاهش چشمگیر عملیات خاکبرداری در پروژه های زهکشی می شود.

این پانل ها با آخرین تحقیقات به روز جهان برای انواع زهکشی(سازه های زیر زمینی) جایگزین مناسب برای روشهای سنتی آن می باشد.

ویژگی ها :

حجم آبگذری 76 لیتر در ثانیه در عرض با زاویه 1%

کاربردها :

باربری قابل توجه این پانل ها (حدود80تن بر متر مربع) باعث می شود که از این پانل ها برای زهکشی زیر جاده ها وخطوط راه آهن استفاده شود.

زهکشی پی ساختمان ها

زهکشی دیواره های تونل ها و سازه های زیر زمینی

زهکشی بام جهت احداث روف گاردن

زهکشی زیر چمن مصنوعی

زهکشی زیر جاده و باند فرودگاه ها

مزایا :

کاهش حجم عملیات خاکی در زهکشی

عمر طولانی

استفاده از زهکش سه بعدی علاوه بر پایین آوردن هزینه گودبرداری با توجه به عمر طولانی وبالا بودن حجم آبگذری و باربری قابل توجه این پانل ها بهترین گزینه برای زهکشی پی ساختمان می باشد.درضمن در روش سنتی از قلوه سنگ استفاده میشود که به مرور زمان و زیر فشار سازه و تحت فرسایش آب این قلوه سنگها در هم فرورفته و خاصیت آبگذری خود را از دست می دهند.

 

ژئونت ( مش های پلیمری )

ژئوکامپوزیت زهکش – درین کامپوزیت
ژئوکامپوزیت های زهکش متشکل از یک هسته مرکزی از رشته های به هم پیچیده بوده و دارای 95% فضای خالی است که توسط دو لایه ژئوتکستایل نبافته در طرفین احاطه شده است و دارای خاصیت
زهکشی،‌
جمع کنندگی،
هدایت و انتقال آب
در جهت های افقی و عمودی است

این محصولات جهت زهکشی و در قالب‌بندی فونداسیون‌ها و در دیوارهای حائل، پشت شات کریت یا در زهکشی و تحکیم پارکینگ‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
کارکرد عمومی محصولات زهکشی بطور عمده به‌عنوان زهکش در پشت دیوارهای قائم و حائل ، خاکریزها و تونل‌ها و به‌طور افقی به‌عنوان زهکش در زیر محوطه‌های پارکینگ، زیر فضای سبز (اماکن ورزشی و استادیوم‌ها) و بام‌ها، سیستم‌های فاضلاب و لندفیل ( LandFill) است.

 

شرکت آرسام بنا تولید کننده انواع ژئودرین و نماینده انحصاری آر وای بی فرانسه افتخار داشته طی دو دهه گذشته محصولات خود را به پروژه های بزرگ و کوچک کشور ارائه دهد. ژئودرین های تولیدی این شرکت در گرماژهای 500 ، 700 و 800 گرمی، همگی طبق استانداردهای بین المللی حاکم بر صنعت پلاستیک تولید و عرضه می گردند.